Jdi na obsah Jdi na menu
 


1977 - SLUŽBA POSLEDNÍHO SKALSKÉHO PONOCNÉHO v Jižních Čechách

Jeden z posledních jihočeských ponocných

ponoc.jpg

 

Obchůzky ponocného tradičně každý rok začínají na návsi ve Skalách v kapličce sv. Panny Marie Ustavičné Pomoci. I když klasický ponocný v minulosti zastával spíš funkci obecního strážníka, Petr Pavel Hanus obnovenou tradici spojuje také s duchovní stránkou. První pochůzka vždy začíná na Štědrý den o Vánocích a další pochůzky pokračují každý den až do Nového roku. Při obchůzkách obcí a osad se mimo troubení také v kapličkách modlí za všechny zemřelé lidi, kteří se štědrého dne a vánoc nedočkali. Tradici vánoční obchůzky ponocného obnovil po 40 letech o vánocích v roce 2015.

Poprvé zatroubí u křížku před kapličkou ve Skalách, pak se vydává směrem na osadu Budičovice. Zatroubí a zazpívá u vánočního stromu, a ještě na několika místech ve vsi. Velké davy se za ním nehrnou. Místní si spíš užívají tepla obýváků, sem tam se zavlní záclonka nebo pootevře okno. Petru Pavlu Hanusovi to ale nevadí. Užívá si procházku, která je podle něj prospěšná hlavně po ochutnávání vánočních dobrot. Teplý kožený kabát z berana hřeje, někdy až moc.

„Dneska pod ním mám jen triko," říká ponocný. Po prosluněném dni je venku teplota kolem nuly.

Modlitbu přidává Petr Pavel Hanus i v kapličce sv. Jana Nepomuckého v Budičovicích, kde se nezapomene zastavit ani u místní lidové atrakce. Prostranství před jedním z domů zdobí krásný betlém, kousek od něj zase v pekle odpočívají čerti. „U betlému stojí figura ponocného.           No to by bylo, abych si u kolegy, který už tu pár dnů ve dne v noci stojí si nezatroubil," říká Petr Pavel Hanus.

Za roky, co vánoční obchůzky ponocného provozuje, získává nové poznatky a zajímavosti. Od pamětníků například zjistil, že ponocný chodíval i v sousední obci Heřmani, i když nebyl úplně tradiční. „Na Štědrý večer vyrážela na obchůzky paní z heřmaňského chudobince. Vyrazila s nůší. Z darů, které od lidí nastřádala, žil chudobinec několik dní. Ponocného měli i v obci Putim – dodnes to připomíná nápis na jeho náhrobku na hřbitově," říká Petr Pavel Hanus.

Pátrá po lidech, kteří ještě dnes alespoň příležitostně službu ponocného vykonávají. Široko daleko v regionu je pravděpodobně jediný, nebo jeden z mála. „V republice je ponocných velmi málo. Objevil jsem například, že ponocného mají ve Znojmě nebo v Domažlicích. O Vánocích se k tradici vrací Praha, Plzeň, Cheb a na Slovácku v Jankovicích " vyjmenovává ponocný ze Skal. V hlavě se mu honí jeden nápad. „Líbilo by se mi uspořádat sešlost posledních ponocných, třeba v Písku," líčí Hanus.

„Posledním ponocným o vánocích ve Skalách a Budičovicích byl v roce 1975 pan Karvánek. U kapličky na Štědrý den v Budičovicích vytruboval na trubku také pan Jiří Zámečník. Po nich se dlouho už nic nedělo, jen se o tom vzpomínalo. V roce 2015, kdy jsme žehnali nový zvon pro kapli P. Marie Ustavičné pomoci, jsem se svěřil při setkání rodáků obce, paní Jitce Stropkové ( r. Našincové) z Budičovic, že mám v plánu obnovit až budu v důchodu za 27. let, tradici ponocného. Nápad se jí moc zalíbil, a potají nechala vyrobit u filmařů v Praze ponocenský roh, jelikož tam celý život coby pomocná režisérka se svým manželem Zdenkem Stropkem zvukařem pracovala. O adventu 2015 mi roh i s pasovacím dekretem k okamžité službě předala. S tím, že by se toho určitě už nedožila až bych šel do mého důchodu. Chtěla to zažít znova tak, jak to znala, když byla malá " řekl Petr Pavel Hanus.

Jak má vlastně takový opravdový ponocný vypadat? Těžko dnes již říci, spíše bych řekl, že co region, tak jiná podoba ohozu ponocného. Já jsem se inspiroval tím co mám rád a dobře znám pohádkami od Josefa Lady, kde ponocný je často vyobrazen. Jako první jsem na internetu koupil kabát z berana ,,dubeňák", je dost těžký a velmi výhřevný. Pak jsem opět koupil beranici z berana, lucernu a kopii halapartny. U sousedů v západních Čechách v Domažlicích má ponocný ušitou uniformu na způsob Rakouska-Uherska a chodí v létě jako městská atrakce.                   Já mám radši obyčejný prostý vesnický ladovský styl.

Pohrávám si také s nápadem, že bych obec Skály požádal o symbolický plat. Třeba tři koruny, jako měl poslední skalský ponocný. Snad mě lidi nebudou pomlouvat, že to dělám pro peníze," směje se Petr Pavel Hanus, který je ve Skalách sám také zastupitel. Známý je i jako neúnavný zachránce křížů a křížků v píseckém, strakonickém, prachatickém a libereckém regionu.

Obchůzka končí posledním zatroubení u skalské kapličky a pak hurá domů.                        Anebo třeba do vyhřáté skalské hospůdky, jejíž svítící okna už z dálky lákají k posezení uvnitř. 

Službu ponocného přináším lidem i do obcí, které si mne pozvou, aby zažili atmosféru jaká byla za života např. jejich praprarodičů. 

Ponocný v akci 2023 :

Obec Buk - (Vimpersko) - 15.12.2023 - 19:00 - u kapličky

Obec Záblatí - (Vimpersko) - 17.12. - 19:00 u kostela

Obec Pohorovice - Kloub (Strakonicko) - 24.12.2023 - 14:15 - u kapličky Kloub

Obec Skály ( Písecko) - 24.12.2023 - 21:00 - u kapličky, obchůzka obcí

Obec Skály ( Písecko) - 25.12.2023 - 18:00 - u kapličky, obchůzka obcí

Obec Skály ( Písecko) - 26.12.2023 - 18:00 - u kapličky, obchůzka obcí

       Obec Skály ( Písecko) - 27.12.2023 - 18:00 - u kapličky, obchůzka obcí
 
       Obec Skály ( Písecko) - 28.12.2023 - 18:00 - u kapličky, obchůzka obcí
       

       Osada Maletice ( Písecko) - 31.12.2023 - 19:00 - u kapličky

2024

Obec Hracholusky - 

 

 

 
 



Fotoalbum



Statistiky

Online: 3
Celkem: 113904
Měsíc: 7943
Den: 319